Teklif İsteyin | Bize Ulaşın |

Rezistanslarda Sağlamlık Kontrolü Nasıl Yapılmaktadır? Sağlamlık kontrolü yaparken farklı teknikler ortaya çıkmaktadır. En kolay ve en kesin teknik elektrik bağlantısını kontrol etmektir. Ürüne elektrik gelmediği taktirde ürünün arızalı veya sağlam olmadığı anlaşılmaktadır. Sağlam rezistanslar, gereken enerjiyi aldıktan sonra ısıyı açığa çıkarıp ürüne elektrik ulaşmasını sağlar. Fakat sağlam olmayan rezistanslar ürüne elektriği ulaştıramaz. Bağlantılarda kopma meydana gelir.

Rezistanslarda sağlamlık kontrolü yaparken bilen kişilerin yapması gerekmektedir. Rezistansların işleyişi hakkında veya rezistans hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin kontrol yapması sonuç vermeyecektir. Sağlamlık kontrolü yaparken önemli hususlardan bir tanesi arıza çıkma durumunda tamir işlemi yapılmamasıdır, yapılması gereken işlem rezistans değişimidir.

Sağlamlık kontrolü ustalığa bağlı olarak değişmektedir. Elektrik bağlantısını kontrol etme kolay yöntem olduğu ve arızayı bulduğu için genellikle bu yöntem tercih edilmektedir.

Rezistanslarda Ölçüm Nasıl Yapılmaktadır?

Ölçüm, rezistans kullanımı açısından önemli bir etkendir. Bu ölçüm sayesinde rezistansın sağlam olup olmadığını anlamak mümkündür. Bu ölçümde baz alınan bir standart formül vardır. 220*220/ rezistansın gücü formülü ile ortaya çıkan değer rezistansın sağlam olup olmadığını bildirir. Bu ölçüm yapılırken multimetrenin direnç konumuna alınması gerekmektedir eğer net bir sonuç almak istiyorsanız rezistansın bir ucunu sökmeniz gerekmektedir.

Bu ölçüm ile uygulanan formül sonrasında ortaya çıkan sayılar birbirine yakınsa eğer rezistans sağlamdır. Sağlamlığını kontrol etmek isteyen kişiler rezistansı ölçerek ve formülü uygulayarak iki değer elde edip bunları karşılaştırmalıdır. Bu yöntem çoğu zaman kesin sonuç vermektedir. Rezistansın teknik özelliklerini ve ölçülerini öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayarak diğer blogumuzdan öğrenebilirsiniz.

Rezistanstaki Kaçak Nasıl Tespit Edilmektedir?

Rezistansta kaçak olup olmadığını anlamak isteyen kişiler ilk olarak şase omajını kontrol etmesi gerekmektedir. Kaçak olmayan rezistanslarda şase ile rezistans uçları arasında yüksek bir omaj vardır. Eğer daha düşük bir omaj varsa kaçak olduğu anlaşılmaktadır. Rezistanslarda kaçak olması, rezistans aktif hale geldiğinde sorunlar çıkartacağından dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sağlamlık testi yapılırken rezistansın kaçak olup olmadığı da dikkat edilmelidir. Rezistansta bir kaçak olduğunda çalışma şekli direkt olarak etkilenmektedir. Bu yüzden kaçak olması durumunda müdahale edilmelidir.

Hemen Arayın
WhatsApp