Teklif İsteyin | Bize Ulaşın |

Rezistans Nedir?

Rezistans Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Rezistanslar endüstrilerde sık kullanılan parçalardır. Rezistans, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürür ve oldukça yüksek ısılara karşı sabit direnç gösteren direnç telleridir. Bu parça günlük yaşantımızı kolaylaştırır ve birbirinden farklı birçok ev aletinde bulunmaktadır. Çeşitli makinelerin, ev eşyalarının ve farklı cihazların iç aksamında kullanılmaktadır. Rezistans çeşitleri, kullanım alanlarına göre değişmektedir.

Rezistanslar makinelerin dayanıklı parçalarının arasındadır çünkü rezistans kullanımı kullanıldığı ürünün performansını etkiler.

Rezistans Kullanım Alanları

Fırın, çamaşır makinesi, ütü, çay makinesi, kettle gibi materyallerin içinde rezistans türleri bulunmaktadır. Kettle ve çay makinelerinin içinde bu aparat su ısıtıcı rezistans olarak adlandırılmaktadır ve bulaşık makinesinde de bu aparattan bulunmaktadır. Yeni nesil çamaşır makinelerinde ise farklı teknolojiler sunan dinamik rezistanslar bulunmaktadır. Rezistans sayesinde çamaşırları ve bulaşığı daha yüksek sıcaklığa sahip su ile yıkamak mümkündür.

Rezistans sadece ev eşyalarında değil endüstriyel üretimde de pek çok makinede kullanılmakta. Özel üretim tesisleri, fabrikalar ve işletmeler içerlerinde pek çok cihazda da bulunmaktadır.

Rezistans Nasıl Çalışır?

Rezistansların uç kısmında genellikle iki adet fiş girişi bulunmaktadır. Nötr fazlar kullanılarak her iki uca gerilim uygulanarak elektrik verilmektedir çünkü rezistanslar alüminyum, demir ve krom gibi ısıya çok dayanıklı maddelerden üretildiği için ısıya karşı direnç gösterebilmektedir. Bu yüzden içerisinden geçen elektrik enerjisi ısıya dönüşmektedir.

Rezistansların çalışması ampul ile benzemektedir fakat ampullerin üretiminde rezistans kadar dayanıklı malzemeler ve maddeler kullanılmadığı için ampullerde patlama, çatlama gibi durumlar meydana gelmektedir.

Teknik Özellikleri

Ölçüleri

Rezistans elemanlarının seçiminde ve tasarımında bu ölçüler dikkate alınmalıdır çünkü rezistans elemanlarının özellikleri, sıcaklığa, voltaja, akıma ve ortama göre değişmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Rezistans Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Sorusunun cevabı yukarıda verilmiştir kendinize ve kullanım alanınıza göre iyi bir seçim yapmalısınız. Rezistans seçimi yapılırken bu faktörlere göre seçilmelidir çünkü bir rezistans seçilirken bu durumlar göz önünde bulundurulmadığı taktirde rezistansta birçok sorun çıkabilir. Özellikle alüminyum olmayan ürünlerden kaçınılmalıdır. Alüminyum, rezistanstaki pasları önlemektedir. Rezistans temizliği için diğer blog yazımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Hemen Arayın
WhatsApp